Haber

Çanakkale’de su kullanımına sınırlama

Türkiye depremin yaralarını sarmaya çalışırken bir tehlike daha ortaya çıktı.

Oklar bu kez kuraklığı gösteriyor…

Kuraklık riskiyle karşı karşıya olan barajlardan biri de Çanakkale’deki Atikhisar Barajı’dır.

Su seviyesi 23 milyon metreküpe düştü

Çanakkale’nin merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan ve 54 milyon 115 bin metreküp su kapasitesine sahip Atikhisar Barajı’nın su seviyesi, kuraklık nedeniyle 23 milyon metreküpe geriledi.

Kısıtlı su kullanımı

Atikhisar Barajı’ndaki su miktarının azalması üzerine heyet kararıyla Çanakkale Belediyesi tarafından su kullanımına kısıtlama getirildi.

Karara uymayanlar cezalandırılacak.

Çanakkale Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

Konut ve işyerlerinin ön ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanması, su tüketimi yüksek olan sanayi tesislerinde mevcut kullanım dikkate alınarak suyun verimli kullanımına kısıtlama getirilmesi, halı ve kilim yıkama yasağı, su ile araba yıkama yasağı şehir şebeke suyu ile hortumlar, araba kuaför yıkama işletmelerinde su tüketiminden en iyi şekilde yararlanır. ayda 20 metreküp, araba kuaför yıkama, halı yıkama, hamam, tuvalet gibi su tüketimi fazla olan iş yerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılması, yer altı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç takılması zorunluluğu, böylece kullanım miktarının belirlenmesi yer altı suyu, sabah ve akşam bahçe sulama, mümkünse kuyu suyu ile yağmurlama ve damlama sistemleri kullanılarak, park, bahçe, yeşil alanlarda, tarımsal üretim alanlarında, acil sulamaya ihtiyaç duyulan yerlerde yağmurlama ve damla sulama ile sulamanın kısıtlanması, su kullanımı en aza indirilmiştir. Bu kararlar 30 Nisan 2023 tarihine kadar geçerli olup Belediye Encümenince su kaynağımızın (Atikhisar Barajı) rezervinin yeterliliğine göre yeniden değerlendirilmek üzere; Denetim ve kontrolün Belediyemizin ilgili müdürlükleri tarafından yapılmasına, belediyenin alacağı su tasarrufuna ilişkin bu kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunundan cezai işlem başlatılmasına oy birliği ile karar verildi. Konsey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu