Haber

CHP’den “bant daraltma” uygulamasına karşı suç duyurusu

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının ardından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) internete ve toplumsal medya platformlarına erişimi kısıtlamasına reaksiyon göstererek uygulama nedeniyle hata duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Tekin, “Ülkenin en büyük kentinin merkezinde bir patlama olmuş. İnsanların ölmüş, yaralanmış, herkes merak içinde ancak toplumun buna ait haber alma hakkı yok. Neden? BTK Lideri uygun görmüyor da ondan. Lakin başsağlığı iletisini Twitter’dan yayımlamayı biliyor. Vatandaşın temel hak ve hürriyetlerine engel olmaları nedeniyle ilgili kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

BTK’nın, kendisine verilen misyonu yetkisi dışında kullanarak insanların temel hak ve özgürlüklerini ellerinden aldığını belirten Tekin, ilgili şahısların Türk Ceza Kanunu’nun ‘görevi kötüye kullanma’, ‘bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme’ ve ‘haberleşmenin hukuka aykırı yollarla engellenmesi’ hatalarını düzenleyen kararları uyarınca cezalandırılmalarını talep edeceklerini söyledi. CHP milletvekili, “Herkes milletin haber alma hürriyetine hürmet gösterecek. Bu uygulama açıkça sansürdür, hukuka ve kanuna aykırıdır” diye konuştu.

ANKA/BK,MK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu