Haber

Emsaldeki artışa ilişkin bilirkişi raporuna depremzedelerden tepki

İzmir Depremzedelerle Dayanışma Derneği (İZDEDA) üyeleri, ağır veya orta hasarlı binalar için emsal artırımına ilişkin kararın iptali için açılan davada bilirkişinin “kamu yararı yoktur” raporuna tepki gösterdi.

Bölge Adliye Mahkemesi önünde öne çıkan dernek üyeleri adına açıklama yapan İZDEDA Lideri Haydar Özkan, İzmir’deki depremde 79 bin 272 bağımsız bölümün ağır hasar gördüğünü belirterek, bir yıkılan veya hasar gören bu binaların önemli bir kısmı Bayraklı’da bulunuyordu.

İlçede K sınırları içinde yer alan binalar için emsal artırımı kararının İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildiğini ancak TMMOB’nin karara itiraz ettiğini belirten Özkan, talebi üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda şunları söyledi: Mahkeme, emsaldeki artışta kamu yararının bulunmadığını savundu.

Depremzedelerin meskenlerinin dönüşümü için ortalama 600 bin lira ödemesi gerektiğini ancak emsalde bir artış olmazsa bu rakamın 1 milyon lirayı geçtiğini öne süren Özkan, şöyle konuştu:

“Deprem mağdurlarımızın böyle bir borcun altına girmesi mümkün değil. Bu plan notu iptal edilirse bölge halkı arsa payını bedavaya satacak, demografik yapı değişecek, insanlarımız maruz kalacak. Zorunlu göç.Kamu yararı bunun neresinde?Bölgede yüzlerce metre uzunluğunda onlarca gökdelen.”TMMOB yapılırken neredeydi? Tüm sivil toplum kuruluşlarını, depremzedeleri, İzmirlileri olaya müdahale etmeye ve bu tuhaflığa karşı durmaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu