Haber

Polonya, Belarus Sınırındaki Birlik Varlığını Artıracak

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Belarus sonundaki asker varlığının yaklaşık 10 bine çıkarılacağını duyurdu.

Blaszczak, devlete ait Polonya Radyosuna verdiği demeçte, ülkenin Belarus sınırındaki askeri çalışanının 2021’de bölgede konuşlu asker sayısına yaklaşacağını söyledi.

Sınırdaki asker sayısının artırılacağının altını çizen Blaszczak, “Yaklaşık 10 bin asker olacak. Bunların 4 bini sınır muhafızlarına destek verecek, geri kalan 6 bini de nöbette olacak. Bu askerler kendi güçlerini geliştirecekler. ülkemizin doğusunda yeniden kurulan garnizonlardaki beceriler.” dedi.

Yaklaşık 2 bin Polonyalı asker, yüzlerce polis ve sınır muhafızı şu anda Polonya-Belarus sınırında görev yapıyor.

Polonyalı yetkililer son günlerde sonuna kadar asker gönderilmesine ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.

Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı Maciej Wasik hafta başında yaptığı açıklamada, sonuna kadar bin asker daha istediklerini söyledi. Ardından Bakan Blaszczak’ın bölgeye 2 bin asker gönderme kararı aldığı belirtildi.

Belarus sınırındaki asker sayısındaki artış, ilk olarak Belarus’tan Polonya’ya geçmeye çalışan göçmen dalgası ve son zamanlarda Belarus’un taş, tuğla ve diğer mermilerle saldırıları nedeniyle bölgede artan gerilimden kaynaklanmaktadır. Polonyalı subaylar bölgede devriye geziyor.

Polonya, Belarus’ta Rus bağlantılı Wagner paralı askerlerinin varlığından ve Belarus helikopterlerinin Polonya hava sahasını ihlal etmesinden de endişe duyuyor.

Belarus makamlarının bir kez daha sınırı geçmeye çalışabileceği ve 2021’de yüzlerce insanın zorla Polonya’ya girmeye çalıştığı göçmen krizini tekrarlayabileceğine dair endişeler de artıyor.

kashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu