Ekonomi

Putin Rus rublesi hakkında güven verici açıklamalarda bulundu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rubleGörünüm hakkında rahatlatıcı sözler kullandı ve hükümetin rubleyi istikrara kavuşturmak için daha sıkı sermaye kontrolleri uygulama yönünde harekete geçmediğinin sinyalini verdi.

Vladivostok’ta düzenlenen ekonomi konferansında konuşan Putin, rubledeki oynaklığın “yönetilebilir” olduğunu söyledi. Aynı zamanda ihracatçıların gelirlerini yurt dışından geri getirme konusunda “kısıtlı” olduklarını, bunun da döviz arzı üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Putin’in “İş dünyasıyla bir şekilde anlaşmaya varmamız lazım, burada çalışmanın daha güvenli olduğunu anlayıp oradan başlamaları lazım. Çok ciddi bir şey yapmaya gerek yok. Genel olarak öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Burada tamamen aşılamaz sorunlar ve zorluklar var. Bunlar kontrol edilebilir faktörler. Bunları görüyoruz, anlıyoruz.”söz konusu.

Putin konuşmasında Rusya Merkez Bankası“Enflasyonun hafif yükselmeye başlaması nedeniyle” yüksek faiz oranı artışıyürürlüğe koyması gerektiğini söyledi:

Putin, bölgeye yatırım çekmek ve Asya-Pasifik güçleriyle bağ kurmak amacıyla 2015 yılında başlattığı yıllık fuarını Vladivostok’ta düzenlemeye devam ediyor. Rusya’nın Asya ile ticarete giderek artan bağımlılığına rağmen, bu yıl genel kurul toplantısında Putin ile bir araya gelen en seçkin konuğun Laos Başkan Yardımcısı olduğu etkinlik, Rusya’nın izolasyonunu yansıtmaya başladı. Çin Başbakan Yardımcısı Zhang GuoqingKendisi de foruma katılıyor ve bugün Putin ile görüştü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong UnPutin’le yapacağı zirve öncesi bugün Rusya’ya gitti ancak konferansa katılıp katılmayacağı veya konferans çerçevesinde toplantılar yapıp yapmayacağı belli değildi.

Putin, forumun internet sitesinde paylaşılan konuşmasında, bu yılki forumun temalarından birinin uluslararası olduğunu söyledi. ticaretYatırımların olacağını, bilimsel ve teknik işbirliklerinin genişletileceğini söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu