Haber

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcuları İzmir’de Deney Eğitimi Aldı

Cumhuriyetin 100. Yılında düzenlenecek “Türkiye Uzay Gezgini ve Bilim Misyonu” kapsamında uzaya gidecek olan Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, 13 deneyden biri olan Ege Üniversitesi’ne konuk oldu. “EXTREMOPHYTE” projesi kapsamında sahne alacaklar. Eğitimini Ege Üniversitesi’nde almıştır.

Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK-UZAY’dan Projeye Destek

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Genel Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde gerçekleştirilecek “Türkiye Uzay Gezgini ve Bilim Misyonu” kapsamında Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK-UZAY. desteklenmeyi hak etti. Proje kapsamında gerçekleştirilecek deneyler için Ege Üniversitesi’nde bulunan Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever eğitimlerini tamamladı.

Rektör Budak Uzay Yolcularını Ağırladı

Türkiye’nin ilk uzay gezginlerini makamında karşılayan Rektör Prof. ve Türk Uzay Ajansı. Bu tarihi görevde yer alan ülkemizin ilk uzay gezgini astronotları, Fen Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Türkan’ın projesi kapsamında üniversitemizde yapacakları deneyler için gerekli eğitimleri aldılar. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, 19. Yüzyıl vizyonuyla ülkemiz ve aziz milletimiz için bilimin rehberliğinde var gücümüzle çalışarak üretmeye ve gelişmeye devam edeceğiz. Hindi.” Ekip daha sonra proje koordinatörü Prof. Dr. İsmail Türkan, yürütücü vekili Doç. Dr. Renkin Özgür Uzilday ve Araştırmacı Doç. Dr. Barış Uzilday’dan bilgi aldı. Toplantının sonunda Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz projede emeği geçenleri tebrik etti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu